Rumianek pospolity to popularną rośliną leczniczą z uwagi na posiadanie właściwości przeciwzapalnych, rozkurczowych, przeciwalergicznych, bakterio i grzybobójczych oraz uspokajających.
Rumianek pospolity pomaga przy stanach zapalnych błon śluzowych i skóry, ranach, oparzeniach i owrzodzeniach wewnętrznych, jak i zewnętrznych, stanach skurczowych mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym czy też dróg rodnych, alergiach skórnych i w pielęgnacji skóry wrażliwej, w stanach wyczerpania i zdenerwowania.
Można go stosować jako herbatkę, napar do inhalacji, płukanki, okłady czy kąpiele. Jest to naturalny, łagodny środek o szerokim zastosowaniu, ale warto pamiętać, że w rzadkich przypadkach może powodować reakcje alergiczne.
Oto kilka powodów, dla których warto stosować rumianek
Działanie przeciwzapalne i antybakteryjne
Rumianek zawiera związki, takie jak chamazulen i α-bisabolol, które pomagają zmniejszać stany zapalne i zwalczać bakterie. Stosowany jest zewnętrznie na rany, podrażnienia skóry czy trądzik.
Łagodzenie dolegliwości trawiennych
Herbata rumiankowa wspomaga trawienie, zmniejsza wzdęcia, działa rozkurczowo na mięśnie jelit, co pomaga przy bólach brzucha, niestrawności czy kolkach.
Wspomaganie układu nerwowego
Działa uspokajająco, redukuje stres i poprawia jakość snu. Jest naturalnym środkiem na bezsenność i napięcie nerwowe.
Właściwości przeciwalergiczne
Pomaga w łagodzeniu objawów alergii, np. kataru siennego, dzięki działaniu przeciwhistaminowemu.
Pielęgnacja skóry i włosów
Stosowany w kosmetykach koi podrażnienia, przyspiesza gojenie ran i łagodzi objawy egzemy. Płukanki rumiankowe rozjaśniają włosy i nadają im zdrowy wygląd.
Łagodzenie bólu menstruacyjnego
Ze względu na działanie rozkurczowe pomaga zmniejszyć bóle menstruacyjne i napięcie przedmiesiączkowe.
Wspieranie odporności
Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, co pomaga organizmowi w walce z infekcjami, np. przeziębieniem czy bólem gardła.
Rumianek pospolity wykorzystywany jest również jako roślinę ozdobną. W okresie kwitnienia doskonale prezentuje się w naszych ogrodach. Wtedy tez możemy sami zbierać kwiatostany rumianku. Zbiera się go, gdy kwiatostany są świeżo rozwinięte w okresie od maja do sierpnia. Po zbiorach koszyczki kwiatowe rozłożyć należy na cienkie warstwy i pozostawić do czasu wysuszenia w miejscu suchym, przewiewnym i zacienionym. Prawidłowo wysuszony rumianek pospolity zachowuje biały kolor kwiatów języczkowych i posiada charakterystyczny, intensywny zapach.
Lubie rumianek właśnie z uwagi na jego właściwości uspokajające. Herbatka z rumianku raz dziennie i czuje się człowiek odpowiednio przystosowany do życia.