Wiele osób codziennie stosuje różnego rodzaju suplementy diety. Warto przy tym pamiętać i zwracać uwagę, jakie informacje powinny znaleźć się na opakowaniu stosowanego przez nas suplementu diety.
Szczegółowe wymagania odnoszące się do składu i oznakowania suplementów diety określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z 9 października 2007 r. w sprawie składu i oznakowania suplementów diety. Z przepisów rozporządzenia wynika m.in., że suplementy diety wprowadzane do obrotu znakuje się, umieszczając na opakowaniu następujące informacje:
- określenie „suplement diety”,
- nazwy kategorii składników odżywczych lub substancji charakteryzujących produkt lub wskazanie charakteru tych substancji,
- porcję produktu zalecaną do spożycia w ciągu dnia,
- ostrzeżenie dotyczące nieprzekraczania zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia,
- stwierdzenie, że suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety,
- stwierdzenie, że suplementy diety powinny być przechowywane w sposób niedostępny dla małych dzieci.

Co jeszcze na opakowaniu suplementu diety?
Pamiętać należy, że zawartość witamin i składników mineralnych oraz innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny efekt fizjologiczny obecnych w suplemencie diety deklaruje się w oznakowaniu w postaci liczbowej. Jeśli produkt zawiera alergeny, muszą być one wyraźnie oznaczone.
Deklarowane w oznakowaniu zawartości witamin i składników mineralnych oraz innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny efekt fizjologiczny podaje się w przeliczeniu na zalecaną przez producenta do spożycia dzienną porcję produktu. Informacje o zawartości witamin i składników mineralnych podaje się również w procentach w stosunku do referencyjnych wartości spożycia.
Dodatkowo, informacje te muszą być podane w języku polskim. Przede wszystkim znajdować się muszą w widocznym miejscu na opakowaniu, być czytelne oraz niemożliwe do usunięcia. Ponadto, niedozwolone jest przypisywanie suplementom diety właściwości leczniczych, zapobiegających chorobom.
Powinniśmy również tam znaleźć dokładny wykaz substancji czynnych, wraz z ich ilościami w jednej porcji (np. tabletce, kapsułce, łyżeczce). Ważne, aby była też instrukcja dotycząca sposobu przyjmowania suplementu, np. „2 kapsułki dziennie podczas posiłku”.
Należy również pamiętać, że oznakowanie, prezentacja i reklama suplementów diety nie mogą zawierać informacji stwierdzających lub sugerujących, że zbilansowana i zróżnicowana dieta nie może dostarczyć wystarczających dla organizmu ilości składników odżywczych.

Przechowywanie też jest ważne. Musimy wiedzieć jak…
Informacje dotyczące odpowiednich warunków przechowywania, np. „Przechowywać w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej, z dala od bezpośredniego światła słonecznego”. Nieodpowiednie przechowywanie suplementu może powodować zmianę jego właściwości.
Oczywiście ważny jest też termin przydatności do spożycia, po którym suplement nie powinien być używany.
Zwracajmy więc uwagę na prawidłowe oznakowanie suplementów. Często na rynku pojawiają się specyfiku i produkty, które nie są suplementami, a producenci i sprzedawcy chcą wywołać takie wrażenie. Tym samym mogą stanowić zagrożenie dla naszego życia czy zdrowia. Szczególnie jest to ważne gdy mamy jakieś uczulenie lub chorujemy i nie możemy stosować pewnych substancji czy produktów.
Oczywiście jest to również ważne, gdy staramy się liczyć kalorie w ramach stosowanej przez nas diety.
Przestrzeganie powyższych wymogów jest istotne, aby konsument miał pełną świadomość, co kupuje i jak prawidłowo stosować suplement diety.