Dieta optymalna dr. Jana Kwaśniewskiego

2079
Dieta optymalna dr. Jana Kwaśniewskiego

Dieta optymalna dr. Jana Kwaśniewskiego to nisko węglowodanowa dieta, która opiera się na spożywaniu tłustych produktów przy wykluczeniu spożycia węglowodanów. Dieta optymalna proponuje nam trzy tłuste posiłki dziennie przy ograniczeniu w naszym jadłospisie warzyw i owoców oraz wyeliminowaniu z niego pieczywa i słodyczy.

Dieta optymalna została opracowana przez doktora Kwaśniewskiego i jest nazywana zamiennie dietą optymalna lub dietą Kwaśniewskiego. Według autora tej diety, możemy bez ograniczeń jeść takie produkty jak wieprzowina, podroby, smalec, masło, sery jednak trzeba zrezygnować z cukru, pieczywa, słodyczy oraz owoców. Jest to więc dieta wysokotłuszczowa, a spożycie białka jest niskie.

Dieta Kwaśniewskiego jest więc dietą, która zaleca nam produkty, które większość innych diet każe wyeliminować ze swojego jadłospisu.

W ramach diety optymalnej według jej autora można zrzucić około 5 kg miesięcznie.

Dieta optymalna dr. Jana Kwaśniewskiego zasady

Dieta optymalna Kwaśniewskiego: zasady stosowania.

W ramach tej diety zalecane są 3 posiłki dziennie, które powinny opierać się na produktach zalecanych w ramach diety przy unikaniu węglowodanów, których maksymalnie możemy dostarczyć naszego organizmowi najwyżej 50g.

Dieta Optymalna – Produkty zalecane:

wszystkie rodzaje serów
jajka – powyżej 4 na dobę
podroby, galarety mięsne, chrząstki, tłuste rosoły
każdy rodzaj mięsa, najlepiej tłuste, wieprzowe, wszystkie rodzaje wędlin
ryby, konserwy rybne, drób, gęś, kaczka
dużo tłuszczu – masło, smalec, słonina, smalec gęsi, olej słonecznikowy, oliwa, margaryna.
tłuste mleko i śmietana do 1/2 litra na dobę
wszystkie jarzyny, pieczarki, grzyby do 300 g na dobę
jeden ziemniak dziennie
dużo płynów, ale bez cukru
orzechy, słonecznik, majonez, przyprawy, kawa, herbata, soki owocowe niesłodzone

Dieta Optymalna – Produkty zakazane:

cukier, słodycze, miód
owoce i przetwory owocowe
ryż, kasza, pieczywo
ciasta, kluski, potrawy mączne
ziemniaki (powyżej 1 dziennie), mąka ziemniaczana
groch i fasola
inne produkty pochodzenia roślinnego
słodzone płyny
sól

 

Dieta optymalna dr. Jana Kwaśniewskiego zalety i wady

Zalety i wady diety Kwaśniewskiego.

Do jej zalet z pewnością należy to, iż dostarcza ona odpowiednia ilość białka, oraz eliminuje się z niej słodycze i sól. Dieta rzeczywiście powoduje spadek masy ciała, gdyż przy takim spożyciu tłuszczów eliminuje się wytwarzanie trójglicerydów w wątrobie, a poprzez ograniczenie węglowodanów organizm zmuszony jest do spalania tłuszczu znajdującego się tkankach człowieka.

Niestety dieta ta zdecydowanie przekracza nasze dzienne zapotrzebowanie na tłuszcze. Wyeliminowanie węglowodanów powoduje, iż nie spożywamy produktów z odpowiednią ilością składników mineralnych oraz błonnika.

Z pewnością nie jest to również dieta dla osób, które chcą się zdrowo odżywiać. W ramach diety bowiem kładziemy nacisk na jedną grupę produktów, ograniczając lub eliminując pozostałe.

Należy w tym miejscu wspomnieć, iż Komitet Terapii Wydziału VI Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk, uznał dietę Kwaśniewskiego za szkodliwą dla zdrowia. Według Jana Kwaśniewskiego, stanowisko Komitetu Terapii oparte jest o fałszywe przesłanki i nie jest poparte żadnymi badaniami statystycznymi efektów tej diety.

Dieta jest polecana jako dieta odchudzająca, chociaż cześć osób wskazuje na jej pozytywne działanie w przypadku niektórych chorób, gdzie jednak nie można tego w pełni potwierdzić. Głównie tutaj chodzi o jedną z diet z wysoką zawartością tłuszczu, zwana dietą ketonową, która jest zalecaną dietą przy leczeniu epilepsji u dzieci. Oczywiście prowadzone są również badania nad wpływem diety ketonowej przy takich schorzeniach jak choroba Parkinsona, chorobie Alzheimera, oraz depresji. Pomimo dobrych rezultatów w przypadku diety ketonowej na leczenie w/w chorób, nie są poznane w pełni jej mechanizmy działania i nie można jej w pełni łączyć z dietą optymalną Kwaśniewskiego z uwagi na specyficzne jej działanie oraz istotne różnice w stosowaniu.

1 KOMENTARZ

  1. Tłuste produkty w diecie? Czy ja wiem. Raczej powinno się iść w kierunku produktów dietetycznych, które mają niską zawartość kalorii, anie produktów wysokokalorycznych z dużą zawartością cukru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj