Dla wielu osób zaparcia są bardzo istotnym problemem i powodują, iż nie mogą normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Sposobów na zaparcia jest cała masa, jednak w ramach tego wpisy chcemy zaprezentować takie coś jak dieta na zaparcia (antyzaparciowa), która ma na celu regulację defekacji bez uciekania się do środków farmakologicznych. Opiera się ona głównie na spożywaniu produktów zawierających w swoim składzie błonnik oraz ograniczenie ilości spożywanego tłuszczu i cukru, bardziej regularnym jedzeniu posiłków i zwiększenie ilość przyjmowanych płynów.
Błonnik reguluje bowiem procesy trawienne i usuwa resztki pokarmu, które gromadzą się w jelitach i żołądku. Każdy z nas powinien spożywać około 40 g błonnika. Dieta anty zaparciowa zwana również jako dieta bogatoresztkowa charakteryzuje się zwiększoną ilością spożywanego dziennie błonnika. Dziennie jest to od 70 do 90 gram błonnika.
Kiedy możemy uznać, iż mamy zaparcia.
Wiele osób zastanawia się, czy to, co się dzieje ze mną to zaparcia, czy coś innego. Przyjmuje się, iż pojawiają się one w naszym organizmie w wypadku, gdy stolce oddajemy z trudem, są twarde, a także, gdy czynność tę wykonujemy mniej niż trzy razy w tygodniu.
Zaparcia przyczyny ich powstawania.
Wśród głównych przyczyn zaparć można wymienić:
niewypijanie odpowiedniej ilości płynów;
zła dieta, w której ramach nie spożywamy odpowiedniej ilości błonnika;
brak ruchu;
stres;
starzenie się;
podróże, zmiana miejsca pobytu;
hormony;
leki.
Większość tych przyczyn możemy wyeliminować bez konieczności uciekania się i sięganie po leki. Najlepiej na początku przeanalizować, jakie mogą być przyczyny zaparć w naszym przypadku i następnie odpowiednio postępować, czyli zmienić swój styl życia, sięgnąć po odpowiednie produkty i sposoby na zaparcia, aby ten problem rozwiązać.
Gdy problemy powodują leki które stosujemy wtedy niezbędny jest kontakt z lekarzem, aby ustalić sposób postępowania.
Dieta na zaparcia, gdzie jeszcze jest stosowana.
Dieta na zaparcia stosowana jest również w profilaktyce zespołu jelita drażliwego, powstawania uchyłków jelita grubego i raka jelita grubego, zapobieganiu rozwojowi miażdżycy, kamicy żółciowej, cukrzycy i otyłości. Stosowany w diecie antyzaparciowej błonnik zmniejsza również stężenie cholesterolu, trójglicerydów i glukozy.
Sposoby na zaparcia u niemowląt
Zaparcia u niemowląt mogą być poważnym problemem, gdyż niemowlę nie powie nam, iż coś jest nie tak. Sami musi poprzez obserwacje zdiagnozować, iż zaparcia występują. Zaparcia u dzieci karmionych piersią można leczyć poprzez podawanie 2-4 łyżeczek wody lub soku (jabłkowego lub śliwkowego). Można je podawać raz lub dwa razy dziennie.
W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanych może być ono zastąpione przez formułę sojową.
W przypadku dzieci powyżej 4 miesiąca życia problemy z zaparciami można próbować eliminować za pomocą produktów bogatych w błonnik.
Dieta na zaparcia u dzieci
Przy codziennej diecie i gdy zaparcia występują u dzieci, należy przede wszystkim podawać dzieciom większe ilości płynów oraz aby dieta na zaparcia dla dzieci zawierała wiele produktów bogatych w błonnik, a produkty, które zawierające tłuszcze cukry były eliminowane. Wtedy bez konieczności sięgania po lekarstwa możemy rozwiązać ten problem.
Dieta na zaparcia jadłospis.
Nasz jadłospis przy stosowaniu diety powinien opierać się na przyjmowaniu produktów, które nie powodują problemów i eliminacji z naszego jadłospisu tego, co może powodować problemy. Nie ma sztywnego ustalenia planu posiłków, stosowania jakiegoś określonego jadłospisu. Należy kierować się zasadą co wolno jeść, a czego nie. Wyznaczenie swojego planu posiłków jest podstawową metodą działania. Wymienione produkty znajdziemy w każdej kuchni, w każdym domu.
Dieta na zaparcia zalecane produkty:
Mleko odtłuszczone świeże i zsiadłe, kefir i jogurt naturalny,
Chudy twaróg i biały ser,
Białka jajek, żółtka tylko w ograniczonych ilościach,
Mięso chude: cielęcina, wołowina, konina, królik, kurczaki, indyk,
Ryby: dorsz, karmazyn, sandacz, szczupak, lin, leszcz, karaś,
Chuda szynka i polędwica, mięso w galarecie,
Chuda śmietana,
Oleje roślinne,
Ziemniaki gotowane, pieczone,
Wszystkie warzywa i owoce,
Powidła, cukier, syropy, dżemy, galaretki, landrynki, dropsy, miód,
Liście laurowe, ziele angielskie, wanilia, cynamon, sól,
Odtłuszczone mleko, maślanka, serwatka, napary z ziół, słaba herbata, słaba kawa zbożowa,
Masło, twaróg i ser z odtłuszczonego mleka,
Zupy na wywarach z włoszczyzny, jarzynowe, krupniki, mleczne, owocowe,
Potrawy mięsne duszone, smażone bez tłuszczu,
Surówki, soki, gotowane warzywa,
Desery owocowe, kompoty, galaretki, budynie.
Dieta na zaparcia zabronione produkty:
Pieczywa o małej zawartości błonnika,
Mąka pszenna wysokiego przemiału, kukurydziana, ziemniaczana,
Mleko tłuste,
Żółtka,
Baranina, wieprzowina, podroby, dziczyzna, kaczki, gęsi,
Pasztety, tłuste wędliny,
Masło solone,
Tłusta śmietana,
Frytki, smażone, placki ziemniaczane,
Słodycze, alkohol, czekolada, pralinki, cukierki, ciastka, konfitury,
Alkohol, kakao, płynna czekolada, mocna kawa i herbata,
Zupy na tłustych wywarach,
Potrawy smażone, pieczone,
Torty, kremy cukiernicze, bita śmietana, lody, ciastka, kisiele.
Domowe sposoby na zaparcia.
Powyżej oczywiście prezentujemy dietę jaką powinniśmy stosować, aby ten problem u nas nie występował. Jeśli jednak nagle mamy problem z zaparciami, nie chcemy sięgać po leki możemy zastosować domowe sposoby. Jednak w każdym przypadku zalecane jest stosowanie się do w/w zasad, a wtedy poniższe propozycje mogą być dodatkowym sposobem na zaparcia.
1. W przypadku wystąpienia zaparcia należy kilka suszonych śliwek moczyć w wodzie całą noc. Rano należy na czczo zjeść śliwki i wypić pozostałą wodę.
2. Możemy również pić ziele serdecznika lub kwiat akcji. Pijemy 2 razy dziennie. najlepiej rano i wieczorem.
3. Jabłka zawierają dużą dawkę błonnika. Zjedzenie kilku jabłek może natychmiastowo zadziałać na nasz problem.
4. Odpowiednia dawka płynów. Odpowiednia ilość płynów w wielu przypadkach działa idealnie na powstałe zaparcie i eliminuje powstały problem.
Oczywiście możemy również sięgnąć po suplementy diety takie jak błonnik, jednak czasami jest lepiej aby stosować takie domowe sposoby na zaparcia, które będą działać bez względu czy będziemy stosować suplementy diety czy też nie. Błonnik w tabletkach może być oczywiście takim dodatkiem do naszej walki z problemami. Chcesz wiedzieć więcej na temat błonnika przeczytaj ten artykuł.
Zawsze możesz porozmawiać na ten temat na naszym forum, zadać pytanie, podzielić się spostrzeżeniami, podać swoje przepisy na potrawy których głównymi składnikami są produkty dozwolone. Oczywiście komentarze są również do Waszej dyspozycji.
Zastanawia mnie czy dieta na zaparcia może być stosowane w ciąży. Zaparcia w ciąży są bardzo problematyczne i nie zawsze można znaleźć na nie właściwe rozwiązanie i nie wszystko skutkuje. Ten program wydaje mi się dość sensowny, kwestia jego wykorzystania w ciąży.
Jeśli działa na zaparcia w ciąży to z chęcią z niego skorzystam, jednak czekam na opinie kogoś, kto stosował go.
Dieta antyzaparciowa może być spokojnie stosowana zarówno w ciąży, jak i chorujesz na coś innego. To w sumie ograniczenie pewnych produktów, wiec ne może ci zaszkodzić. Eliminujesz tylko to co jest dla ciebie szkodliwe i taki jest sens tej diety. Więc jak chcesz możesz na spokojnie ją stosować i dieta antyzaparciowa z pewnością ci nie zaszkodzi.
Najbardziej w tym wpisie podoba mi się opcja Dieta na zaparcia jadłospis, gdyż czasami ciężko znależć jadłospis, w właściwie spis produktów które są idealne na zaparcia dla dzieci czy dla dorosłych.
Jak sprawdziłam, wyeliminowanie produktów powodujących zaparcia u dzieci przyczyniło się do ograniczenia problemów u moich dzieci a to dobry prognostyk na przyszłość, iż uda się zaparcia u dzieci wyeliminować całkowicie. Ważne są małe kroczki, do przodu i dlatego mogę polecić ten jadłospis, gdyż to działa, gdzie jednak dorosłych łatwiej przekonać do wyeliminowania pewnych produktów, a niestety dzieci zawsze starają się nas oszukać i w sumie teraz szukam sposobu jak je przekonać do tego aby nie jadły rzeczy z listy produktów zabronionych.
A mam pytanie co na zaparcia u dzieci można jeszcze stosować, oprócz wymienionych wyżej rzeczy. Znacie może jakieś inne sposoby które mogą być wykorzystane z sukcesem. Wiadomo zaparcia u dzieci są problemem, a idealne sposoby na zaparcia mogą rozwiązać nie jeden problem.
Idealny domowy sposób na zaparcia dla każdej osoby bez względu na wiek, czy jest się dzieckiem czy dorosłym to właściwa dieta, odpowiednie produkty które możemy jeść. Moim zdaniem środki farmakologiczne nigdy nie zastąpią domowych sposobów na zaparcia i to bez dwóch zdań. Domowy sposób na zaparcia zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem i najlepszym wyjściem.
Szybki sposób na zaparcia to nie da się ukryć farmakologia, ale nie sprawdzi się to w dłuższej perspektywie. Właśnie dlatego trzeba patrzeć długofalowo i patrzeć w przyszłość. Szybki sposób na zaparcia może w perspektywie zrobić więcej szkody niż dobrego i lepszy zawsze będzie domowy sposób na zaparcia.
Dobrym rozwiązaniem na zaparcia u dzieci jest Dicopeg-Junior.
Kiedyś bazowałam przede wszystkim na diecie, ale to niestety nie pomagało. Koleżanka poleciła mi czopki Eva/qu i dopiero wtedy zaczęłam normalnie funkcjonować. Można je stosowac także w ciąży. Działają zaledwie po 20 min. Ulga
to, że te czopki można stosować także w ciąży, jest błogosławieństwem. Nie wiem, jak bym przetrwała ostatni trymestr z tymi okropnymi zaparciami bez żadnego wsparcia…
mnie zaparcia najczesciej daja sie we znaki gdy jestem na jakims wyjezdzie :/ dlatego wożę ze sobą zawsze czopki eva/qu
Mam to samo, w domu sobie radzę a na urlopie bez dicopegu jest ciężko, czopków nie stosuję odkąd wypróbowałam środki doustne 🙂
przede wszystkim błonnik. trzeba o nim pamiętać i na prawdę będzie dobrze. do tego jeszcze ja stosuję kapsułki debutir i dzięki nim wyregulowałam sobie pracę moim jelit. teraz na prawdę nie mogę narzekać gdyż pracują jak w zegarku.