Rumianek pospolity

rumianek pospolity

Rumianek pospolity to popularną rośliną leczniczą z uwagi na posiadanie właściwości przeciwzapalnych, rozkurczowych, przeciwalergicznych, bakterio i grzybobójczych oraz uspokajających.

Rumianek pospolity pomaga przy stanach zapalnych błon śluzowych i skóry, ranach, oparzeniach i owrzodzeniach wewnętrznych, jak i zewnętrznych, stanach skurczowych mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym czy też dróg rodnych, alergiach skórnych i w pielęgnacji skóry wrażliwej, w stanach wyczerpania i zdenerwowania.

Rumianek pospolity w naszych domach stosowany jest w formie naparów przy inhalacji, maseczek, okładów, herbatek. Wytwarza się z niego również olejek rumiankowy.

Rumianek pospolity wykorzystywany jest również jako roślinę ozdobną, gdyż w okresie kwitnienia doskonale prezentuje się w naszych ogrodach. Wtedy tez możemy sami zbierać kwiatostany rumianku. Zbiera się go wtedy, gdy kwiatostany są świeżo rozwinięte w okresie od maja do sierpnia. Po zbiorach koszyczki kwiatowe rozłożyć należy na cienkie warstwy i pozostawić do czasu wysuszenia w miejscu suchym, przewiewnym i zacienionym. Prawidłowo wysuszony rumianek pospolity zachowuje biały kolor kwiatów języczkowych i posiada charakterystyczny, intensywny zapach.

One comment

  • Kaja

    Lubie rumianek właśnie z uwagi na jego właściwości uspokajające. Herbatka z rumianku raz dziennie i czuje się człowiek odpowiednio przystosowany do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *