Ocet jabłkowy na odchudzanie

ocet jabłkowy na odchudzanie

Ocet jabłkowy na odchudzanie, czy to może działać?  Przez wiele osób jest uważany za doskonały środek wspomagający odchudzanie oraz z uwagi na swój charakter idealnie nadaje się jako niskokaloryczna przyprawa lub dodatek do potraw. Jest też doskonałym naturalnym konserwantem żywności.

Nie da się ukryć, iż na temat octu jabłkowego narosło wiele mitów oraz fałszywych opinii i już nie do końca każdy wie jak działa i jakie ma ostatecznie działanie. W ramach tego wpisu postaramy się trochę przybliżyć informacje na ten temat i być może przekonamy kogoś do wytworzenia octu jabłkowego we własnym domu.

odchudzanie ocet jabłkowy

Ogólne informacje związane z odchudzaniem i na temat octu jabłkowego.

 

Ocet jabłkowy jest to odmiana octu wytwarzana na bazie jabłek i powinien być najlepiej sporządzony własnoręcznie, gdyż wtedy tak naprawdę wiemy, co się w nim znajduje oraz jak jest przyrządzony. Oczywiście możemy również skorzystać z kupionego, jednak własnoręczne przyrządzenie takich produktów zawsze jest bardziej wskazane.

Ocet jabłkowy to doskonały środek wspomagający odchudzanie, gdyż jest doskonałym produktem, który może być stosowany jako przyprawa do wielu potraw: sałatki, mięsa. Ponadto pewne nurty medycyny alternatywnej uważają, iż posiada właściwości lecznicze, które zawdzięcza swojemu głównemu składnikowi, czyli jabłkom. Jabłka zawierają bowiem polifenolom, beta-karoten, flawonoid, minerały, witaminy, pektyn oraz kwasy octowy, cytrynowy i mlekowy.

Ocet jabłkowy zawiera 20 związków mineralnych i pierwiastków śladowych.

Jednocześnie odpowiednie przyrządzony ocet jabłkowy powinien zawierać:

Wartość energetyczna (kcal) 21
Tłuszcz 0 g
Kwasy tłuszczowe nasycone 0 g
Kwasy tłuszczowe wielonienasycone 0 g
Kwasy tłuszczowe jednonienasycone 0 g
Kwasy tłuszczowe trans 0 g
Cholesterol 0 mg
Sód 5 mg
Potas 73 mg
Węglowodany 0,9 g
Błonnik 0 g
Cukry 0,4 g
Białko 0 g
Witamina A    0 IU
Kwas askorbinowy    0 mg
Wapń    7 mg
Żelazo    0,2 mg
Witamina D    0 IU
Witamina B6    0 mg
Witamina B12    0 µg
Magnez    5 mg

ocet jabłkowy

Poniżej prezentujemy serie kilku pytań, kwestii na ten temat wraz z odpowiedziami.

Czy ocet jabłkowy przyspiesza spalanie tłuszczu?

Jako produkt wspomagający odchudzanie ocet jabłkowy zwiększa tempo przemiany materii, gdyż picie octu jabłkowego wspomaga nasze trawienie, wydzielamy więcej soków żołądkowych, wspomaga on tym samym rozkładanie i spalanie tłuszczu.

Ocet jabłkowy na odchudzanie – czy można szybko schudnąć?

W początkowej fazie waga dość szybko spada, ale wynika to z uwagi, iż ocet jabłkowy ma właściwości odwadniające. Organizm pozbywa się przede wszystkim nadmiaru wody.  Ponadto dzięki detoksykacji organizmu pozbywamy się również złogów, co ma wpływ na naszą wagę. W ramach późniejszego stosowania tego produktu waga nie spada tak szybko, ale wynika z ogólnego stosowania przez nas określonej diety wspomaganej octem.

Ponadto musimy pamiętać, iż nie stosuje się samego octu jabłkowego na odchudzanie. Jest to produkt wspomagający odchudzanie, czyli musimy stosować dietę ograniczająca spożywanie kalorii. Wiele wtedy zależy tez od diety, jaką stosujemy, a przy właściwym zastosowaniu porad dotyczącym odchudzania mamy szanse na osiągnięcie sukcesu w naszym odchudzaniu.

Jak stosować ocet jabłkowy przy odchudzaniu?

Możemy go stosować, jak zaznaczono powyżej jako idealny zamiennik niektórych kalorycznych czy też wysoko-tłuszczowych przypraw. Może być również stosowany w celu ograniczenia apetytu. Wtedy stosuje się go w ten sposób, iż na pół godziny przed posiłkiem zaleca się wypicie roztworu składającego się z łyżki octu jabłkowego i szklanki czystej, przegotowanej wody. Można w ten sposób uzyskać mniejsze spożycie posiłków oraz u części osób odchodzi apetyt na podjadanie.

Czy ocet jabłkowy może być stosowany bez ograniczeń?

Nadmierne spożywanie może doprowadzić, do podrażnienia żołądka w efekcie czego mogą powstać wrzody. To samo dotyczy osób, które mają wrażliwy żołądek. Wtedy lepiej sięgnąć po suplementy, które w swoim składzie posiadają ocet jabłkowy.

Ocet jabłkowy, a efekt jojo? Jak to wygląda w rzeczywistości?

To zależy już od nas. Jak w każdej diecie, jeśli po zrzuceniu kilogramów wrócimy do starych nawyków żywieniowych wtedy efekt jo-jo mamy murowany. Jeśli jednak ograniczamy spożywanie produktów powodujących wzrost tkanki tłuszczowej, będziemy stosowali do posiłków ocet jabłkowy, jako niskokaloryczną przyprawę, wtedy powinniśmy utrzymać naszą wagę.

Czy ocet jabłkowy mogą pić dzieci?

Nie ma przeciwwskazań do stosowaniu go przez dzieci, pod warunkiem, iż nie chorują na jakieś choroby, które mogą eliminować zawarte w nim substancje. Ocet jabłkowy nie tylko poprawia witalność i samopoczucie u dzieci, ale wspomaga też odporność.

 

ocet jabłkowy odchudzanie

Przepis na domowy ocet jabłkowy

Jak zaznaczone zostało to powyżej ocet jabłkowy najlepiej przyrządzić w domowych warunkach, gdyż mamy wtedy pewność, jak został przyrządzony i co w nim się znajduje. W ramach zaprezentowanego poniżej przepisu na domowy ocet jabłkowy każdy może zrobić sobie w domu, będąc pewny co do jego jakości.

Składniki niezbędne:
80 dag jabłek
10 dag cukru
1 litr wody
1 dag drożdży
chleb razowy
W pierwszej kolejności umyte jabłka pokrój i włóż do słoika. Nie obieraj, muszą być całe, ze skórką (niektórzy uważają, iż należy usunąć gniazda nasienne, tak więc to zostaje do twojej decyzji). Zalej je litrem przegotowanej, letniej wody z cukrem. Następnie dodaj pokruszone drożdże i włóż skórkę z chleba razowego.
Słoik przykryj gazą, a następnie odstaw do ciepłego i ciemnego miejsca na 10 dni. Codziennie całość musi być zamieszana. W przypadku, gdyby pojawiła się pleśń, należy przerwać ten etap i wszystko wyrzucić.
Po upływie 10 dni zawartość słoika należy przecedzić przez gazę. Powstały roztwór należy wlać z powrotem do słoika i odstawić tym razem w chłodne i ciemne miejsce na półtora miesiąca. Po tym czasie należy przefiltrować powstały ocet i przelać go do butelek i szczelnie zamknąć. Butelki muszą być przechowywane w chłodzie.

2 komentarze

  • Sylwia

    Zgadzam się w pełni z tym co tutaj napisane, mimo wszystko ocet jabłkowy może być pomocnikiem w odchudzaniu, ale wiadomo że nie zastąpi racjonalnego żywienia, myślę że bardzo tez sensownie na ten temat napisane jest tutaj: jestemfit.pl/artykuly/dieta/ocet-jab%C5%82kowy-naturalny-i-zdrowy-wspomagacz-odchudzania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *