Dieta śródziemnomorska inaczej dieta 1200 kalorii.

Dieta śródziemnomorska inaczej dieta 1200 kalorii.

Dieta śródziemnomorska jest dietą, dzięki której można schudnąć 3-4 kilogramy miesięcznie, a z uwagi na ilość spożywanych kalorii nazywana jest również dietą 1200 kalorii. Jest ona określaną mianem dobrej diety odchudzającej i jednocześnie jedną z najzdrowszych. Może to być również program żywieniowy na całe życie. W poniższym artykule dowiesz się dlaczego!

Zasady diety śródziemnomorskiej.

Zgodnie z zasadami diety śródziemnomorskiej należy spożywać 5 posiłków dziennie, dostarczyć organizmowi najwyżej 40 g tłuszczu i 1200 kcal. Podstawowymi produktami w ramach diety są warzywa i owoce, kasze, makarony, ryby, owoce morza i pełnoziarniste pieczywo, które zawierają duże ilości błonnika, witaminy C, nienasyconych kwasów tłuszczowych. W naszym jadłospisie powinny znaleźć się potrawy, których indeks glikemiczny jest mniejszy niż 55.

W ramach tej diety stosuje się tłuszcze roślinne zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe (oleje, oliwy, ryby, orzechy) i unika tłuszczów nasyconych (masła, smalcu, tłustego mięsa). Powinniśmy wyeliminować z naszego jadłospisu i codziennej diety słodyczy, białego pieczywa, napojów słodzonych, tłustego mięsa oraz półproduktów.

Potrawy najlepiej podawać z dużą ilością czosnku oraz cebulki, tłuszcz pochodzenia zwierzęcego musi być zastępowany oliwą z oliwek. W ramach diety spożywamy tylko nie wielkie ilości czerwonego mięsa.

Ważnym elementem diety śródziemnomorskiej jest sposób gotowania i przyrządzania posiłków. Powinniśmy stosować zdrowe techniki gotowania, czyli pieczenie w folii lub w rękawie, gotowanie na parze, pieczenie na ruszcie lub na grillu.

Odpowiednio zbilansowana dieta śródziemnomorska dostarcza organizmowi odpowiednie ilości białka, tłuszczu, witamin, składników mineralnych i błonnika.

W ramach diety spożywamy duże ilości węglowodanów w postaci na przykład makaronów i musimy pamiętać, że należy makaron spożywać z warzywami, chudymi rybami, drobiem. Jednak musimy unikać tłustych sosów używanych do maronów.

Dieta śródziemnomorska – produkty dozwolone:

Ryby;
Ciemne pieczywo;
Owoce i warzywa;
Rośliny strączkowe, ryż, makaron (nie stosujemy tłustych sosów);
Orzechy, suszone owoce;
Mięso – chude, głównie drobiowe. Mięso czerwone zastępuje się owocami morza i rybami morskimi bogatymi w kwasy tłuszczowe omega-3;
Niewielkie ilości alkoholu, głównie czerwonego wina.

Wady diety śródziemnomorskiej:

Opisywana dieta ma niewiele wad. Jako dieta odchudzająca nie jest to szybka dieta, gdyż odchudzanie odbywa się powoli, co oczywiście jest właściwe dla naszego organizmu, ale wiele osób traktuje to jako wadę, gdyż często efektów oczekujemy natychmiast. Powolne odchudzanie jest jednak bezpieczne i odpowiednie dla nas samych.

W ramach diety trzeba zrezygnować ze słodyczy, białego pieczywa oraz drastycznie ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa i ich przetworów tylko kilka razy w miesiącu.

Z uwagi na układ jadłospisu mogą pojawić się w nim niedobory cynku lub kwasu foliowego.

Zalety diety śródziemnomorskiej 1200 kalorii

Zalety diety śródziemnomorskiej:

Dietę śródziemnomorską można stosować przez całe życie, bez względu czy już zrzucaliśmy zbędne kilogramy, czy dopiero zamierzamy to zrobić. Wynika to z faktu, iż właściwa regulacja spożywanych kalorii sprawia, że może mieć ona różne zastosowania. Przy odchudzaniu stosujemy jadłospis 1200 kalorii, a po osiągnięciu wagi docelowej zwiększamy wartości kaloryczne potraw, aby stosować ją przez całe nasze życie. Dzięki temu możemy zdrowo dietę odżywiać w ramach naszego codziennego jadłospisu.

Dieta śródziemnomorska jest doskonałą profilaktyką w zakresie przeciwdziałania chorobom układów krążenia takim jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca naczyń obwodowych, stany zapalne serca, zatory serca i żylaki kończyn dolnych.

W ramach diety stosujemy oliwę z oliwek, czyli najlepszego tłuszczu dla naszego codziennego jadłospisu.

Przez wiele osób jest ona uważana za najlepszą dietę odchudzającą oraz jednocześnie najzdrowszą. Jest to zdrowa dieta odchudzająca, a po zrzuceniu zbędnych kilogramów możemy podnieść ilość spożywanych kalorii z 1200 do wartości pozwalającej utrzymanie naszej wagi z zastosowaniem produktów dozwolonych w diecie.

 

Jadłospis diety śródziemnomorskiej – 1200 kalorii znajdziecie państwo w tym artykule na naszym portalu:

Jadłospis diety śródziemnomorskiej, 1200 kalorii

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *