Dieta kopenhaska – efekty, jadłospis, przepisy

dieta kopenhaska

Dieta kopenhaska zwana jest też jako dieta kopenhadzka, dieta szwedzka lub dieta 13 dniowa. Jest to bardzo restrykcyjna dieta, która może być stosowana tylko 13 dni właśnie z uwagi na zalecenia jej stosowania. Dieta ta dostarcza nam od 500 do 900 kcal, ale dzięki temu możemy zrzucić do 10kg w ciągu tych 13 dni.

Dieta Kopenhaska jest odmianą diety niskowęglowodanowej. Wymaga ona ścisłego przestrzegania jadłospisu, a zmiana w nich powoduje przerwanie diety. Opiera się ona na siedmiu powtarzających się jadłospisach, których celem jest przyspieszenie przemiany materii.

Dieta kopenhadzka efekty stosowania

Efekty końcowe oczywiście zależą od indywidualnego naszego zaangażowania i naszego organizmu. Przyjmuje się średnio iż jest to około 10 kg, jednak są osoby, które na tej diecie schudły do 20 kg. Dlatego też dieta kopenhaska przeznaczona jest głównie dla osób o widocznej nadwadze.
Pamiętajmy, iż dieta może trwać maksymalnie 13 dni i może zostać powtórzono dopiero po 2 latach od jej zakończenia.

 

dieta kopenhaska menu

Dieta kopenhaska jadłospis.

Jadłospis ułożony jest na 13 dni, przy czym jak widać w poniższym menu jadłospis się powtarza. Tylko 7 dzień jest indywidualny.
Dzień 1 i 8
śniadanie: kubek czarnej kawy z kostką cukru
obiad: 2 jajka na twardo, duży pomidor, szklanka gotowanego szpinaku
kolacja: befsztyk wołowy, 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny

Dzień 2 i 9
śniadanie: kubek czarnej kawy z kostką cukru
obiad: befsztyk wołowy, 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek, świeży owoc np. jabłko
kolacja: 5 plastrów chudej szynki, 2 szklanki jogurtu naturalnego

Dzień 3 i 10
śniadanie: kubek kawy z kostką cukru
obiad: szklanka szpinaku, duży pomidor, świeży owoc np. grejpfrut
kolacja: 2 jajka na twardo, 5 plastrów chudej szynki, 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny

Dzień 4 i 11
śniadanie: kubek czarnej kawy z kostką cukru
obiad: 2 jajka na twardo, 1/2 kostki twarogu, duża marchewka
kolacja: 2 szklanki jogurtu naturalnego, pół szklanki kompotu z owoców (gotowany bez cukru, owoce do zjedzenia)

Dzień 5 i 12
śniadanie: duża starta marchew z sokiem z cytryny
obiad: duża porcja gotowanej chudej ryby np. pstrąg.
kolacja: befsztyk wołowy, 5 liści sałaty, 9 różyczek gotowanych brokułów

Dzień 6 i 13
śniadanie: kubek czarnej kawy z kostką cukru, grzanka
obiad: gotowany, mały kurczak bez skóry, 5 dużych liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny
kolacja: 2 jajka na twardo, duża marchew

Dzień 7
śniadanie: kubek czarnej kawy bez cukru
obiad: kawałek gotowanego, chudego mięsa, świeży owoc np. kiwi
kolacja: nic

 

dieta kopenhaska przepisy

Dieta kopenhadzka przepis na befsztyk.

Poniżej przedstawiamy przepis na befsztyk wołowy, który znajduje się w naszym menu aż 6 dni.
Do przygotowania potrzebujemy wołową polędwice o wadze ok 150g, cytrynę, tymianek, pieprz do smaku, łyżka oliwy.

Po opłukaniu mięsa i osuszenia, możemy je pokroić na mniejsze plastry. Nacieramy polędwicę tymiankiem, sokiem z cytryny i pieprzem. Następnie pieczemy mięso z każdej strony, aż do uzyskania spodziewanej miękkości. Możemy lekko podpieczone mięso podlać szklanką wody, aby polędwica bardziej się dusiła, niż smażyła.

 

dieta szwedzka

Dieta kopenhaska zasady stosowania.

W ramach diety jemy trzy posiłki dziennie: śniadanie – ok. godz. 8.00, obiad – między 12.00 a 14.00, kolację – najpóźniej o 18.00. Drugi i trzeci posiłek możesz zamienić kolejnością. Czternastego dnia zaczynasz już jeść normalnie. Bezwzględnie nie możemy jeść po godzinie 18.00

W ciągu dnia możesz jeść wyłącznie produkty wyszczególnione w jadłospisie. Nie można podjadać, sięgać po inne produkty. Zabronione jest też żucie gumy oraz używanie soli.
Musimy pić przynajmniej dwa litry niegazowanej wody dziennie.

Jest to dieta 13 dniowa. Nie możemy jej stosować ani krócej, ani dłużej. Jeśli efekt ma być właściwy musi właśnie być tak stosowana. Przedłużenie diety może źle wpłynąć na nasz organizm.
Podczas stosowania diety nie możemy sięgnąć po jakiekolwiek ilości alkoholu, słodyczy czy nawet gumy do żucia.

 

dieta kopenhaska ograniczenia

Dieta kopenhaska ograniczenia

Jest ona zakazana dla dorastającej młodzieży oraz osób z problemami zdrowotnymi takimi jak cukrzyca, choroby krążenia i nerek, miażdżyca, problemy żołądkowe (mogą występować zaparcia), osteoporoza.
Nie należy jej również stosować w okresach wytężonej pracy, egzaminów, ważnych wydarzeń życiowych, gdyż podczas jej stosowania możemy mieć problemy z koncentracją, bóle głowy, obniżony nastrój.
Dieta kopenhadzka nie jest wskazana również dla osób, które intensywnie ćwiczą, uprawiają jakiś sport, z uwagi na zbytnie obciążenie dla organizmu i dostarczanie małej ilości kalorii.
dieta kopenhadzka
W ramach powyższego opisu staraliśmy się zamiennie operować pojęciami dieta kopenhadzka, dieta kopenhaska. Nie stosowaliśmy pojęć dieta szwedzka, dieta 13 dniowa, jednak jest to ta sama dieta, choć może w niektórych opracowaniach występują pewne rozbieżności.

 

Zawsze możesz porozmawiać na ten temat na naszym forum w odpowiednim dziale, zadać pytanie, podzielić się spostrzeżeniami: dieta kopenhaska forum. Oczywiście komentarze są również do Waszej dyspozycji.

5 komentarzy

 • Paulina

  Dieta 13 dniowa – w sumie nie wiem po co w ogóle takie diety są. Nie przynoszą one jakieś wielkie tam rewolucji, a tylko chwilową stratę wagi. Do tego dieta 13 dniowa, jest to dieta bardzo rygorystyczna i osobiście odradzam jej stosowanie.

  Lepiej chyba wybrać coś co można stosować przez dłuższy okres czasu i cos co przyniesie lepsze efekty dla naszego organizmu, a nie coś co stosujemy tylko przez 13 dni.

  • katarzyna

   Każda z nas może miec inne zdanie na ten temat. Jednak dieta 13 dniowa działa, wystarczy poczytać opinie o niej lub podyskutować na forum o niej. Każda dieta ma jakieś tam ALE, jednak aby coś zrobić ze sobą, trzeba stosować jakąkolwiek diete, Dieta 13 dniowa wydaje mi się, że jest takim rozwiązaniem z którego można w pełni korzystać.

 • tonia

  Jeśli chodzi o tą diete trochę odstrasza mnie do niej tej jadłospis. Z tego co czytam dieta szwedzka ma określony jadłospis co do którego należy się bezwzględnie stosować. Odstępstwo skutkuje natychmiastowym zakończeniem diety. Jednak czy możemy się w pełni stosować do tego jadłospisu? jak przerwiemy diete szwedzką to kiedy możemy do niej sięgnąć ponownie, nauczeni doświadczeniami z pierwszej próby.

  • Marta

   Wiele osób zadaje te pytania – dieta szwedzka jadłospis da się to zjeść i wytrwać. Muszę podać iż da się przetrwać. To w sumie dieta 13 dniowa efekty jej stosowania warte są poświęcenia tej chwili na jej stosowania. Nie jest to coś strasznego. Rozumiem jak mielibyśmy stosować ją przez lata ale stosowanie przez 13 dni nie jest niczym strasznym i można sobie spokojnie na nią pozwolić.

   Oczywiście wiele zależy od naszego zaangażowania, jednak mamy wiele możliwości motywacyjnych, więc takie odchudzanie z pewnością jest do zrealizowania i osiągnięcia.

  • Marzena

   Jeśli się przerwie to wracamy po 7 miesiącach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *