Dieta Dukana – opis diety

dieta dukana

 

Dieta Dukana jest dietą proteinową, która polega na zwiększeniu spożywania białek, przy jednoczesnym ograniczeniu spożywania węglowodanów i tłuszczów.

 

Dieta doktora Dukana jest podzielona na kilka faz, podczas których należy się stosować do ustalonych wcześniej zasad. Właściwe podejście do tego ma zapewnić skuteczne zrzucenie zbędnych kilogramów i utrzymanie wagi po zakończonych fazach w których chudniemy. Nie może być od nich odstęp, gdyż efekty nie będą zadowalające, dla osób które zdecydują się na tą dietę.

 

DIETA DUKANA – 1 FAZA ATAKU

Jest to pierwsza faza diety Dukana i jest to też taki moment przełomowy, najbardziej restrykcyjny i gdy jego już przejdziemy, kolejne fazy będą dużo prostsze. Jest to też etap, gdzie tracimy najwięcej kilogramów. Można też nazwać, iż jest to etap przygotowawczy do kolejnych etapów diety.

Czas trwania tego etapu – od 2 do 7 dni.

Podczas tej fazy musimy stosować się do zasady, iż nasz jadłospis powinien zawierać jak najwięcej pełnowartościowego białka zwierzęcego. Należy je spożywać w takiej ilości, aby nie czuć głodu.

Zabronione jest spożywanie jakichkolwiek produktów spoza dozwolonej listy.

 

Lista dozwolonych produktów w ramach Fazy 1:

nabiał: naturalne jogurty, maślanki, mleko, serki twarogowe i homogenizowane
mięsa takie jak: cielęcina, wołowina (befsztyk, polędwica, rostbef) czy konina
ryby: okoń, mintaj, dorsz, sola, pstrąg, tuńczyk, makrela, sardynka, łosoś, halibut
owoce morza: krewetki, ostrygi, małże, mule, kraby, homary
drób: kurczak, indyk;
wątróbka wołowa, drobiową bądź cielęca i ozór
wędliny: z piersi kurczaka, indycza czy wieprzowa light
jajka pod postacią jajecznicy lub omletu, na twardo, miękko, w koszulkach;
kawa, herbata, herbatki ziołowe, cytryna, zioła, przyprawy, ocet, musztarda,

Przy przyrządzaniu posiłków nie zaleca się używania olejów czy innych tłuszczów. Przygotowywane produkty najlepiej gotować, grillować lub piec w foli. Wtedy uzyskujemy najlepszy efekt.

DIETA DUKANA – 2 FAZA NAPRZEMIENNA

Po właściwym przejściu Fazy 1 (FAZA ATAKU), możemy przystąpić do kolejnego etapu naszego odchudzania. Faza 2 naprzemienna jest to mniej restrykcyjny okres diety, gdzie do posiłków dochodzą posiłki proteinowo- warzywne.  Powinno to być dokonywane jak sama nazwa fazy mówi naprzemiennie. Polega to na tym, iż przez kilka dni spożywamy produkty białkowe w połączeniu z warzywami, a po kilku dniach nasz jadłospis zawiera tylko produkty białkowe z pierwszej fazy. Takie spożywanie posiłków musi trwać, aż do osiągnięcia zamierzonej masy ciała.

 

Dozwolone warzywa:

pomidor
rzodkiewka
ogórek
sałata
cykoria
bakłażan
papryka
szpinak
pora
zielona fasolka szparagowa
kapusta
grzyby
koper
seler
buraki
marchew

Jak widzimy nie wszystkie warzywa są dozwolone w ramach tej fazy.

dieta dukana warzywa

DIETA DUKANA – 3 FAZA UTRWALENIA

Gdy pomyślnie zakończymy fazę ataku i fazę naprzemienną możemy przejść do kolejnej fazy – utrwalenia naszej wagi.

Jest to etap polegający na utrwaleniu nawyków żywieniowych, przyzwyczajeniu się do diety. Dzięki temu możemy uniknąć efekty jo-jo. Przyjmuje się, iż okres ten powinien trwać według zasady, iż na każdy 1 kilogram stracony powinniśmy tę fazę  stosować przez 10 dni. Dla przykładu, jeśli schudliśmy 5 kg – ta faza powinna trwać 50 dni.

W ramach tej fazy produkty białkowe można spożywać z warzywami bez konieczności stosowania wymiennych dni oraz codzienną dietę wzbogaca się o następujące produkty:

pełnoziarnisty chleb (nie więcej niż 2 kromki dziennie)
ser żółty (nie więcej niż 40-60 gramów),
jedną porcję owoców o niskiej zawartości cukrów

Dodatkowo raz w tygodniu jeden z tych produktów: makaron, ryż lub ziemniaki.

W ramach tej fazy musimy mieć całkowicie proteinowy 1 dzień w tygodni i to bezwzględnie.

Nadal obowiązuje całkowity zakaz wprowadzania modyfikacji.

DIETA DUKANA – 4 FAZA STABILIZACJI

Ostatnia faza i najdłuższa. Naszym celem jest nie dopuszczenie, aby ponownie przybrać na wadze. Odżywiamy się normalnie, jednak zachowując zdrowy rozsądek. Odżywianie nasze powinno być racjonalne. Nadal nie powinniśmy jeść produktów które powodują szybki wzrost wagi czyli słodyczy, słodzonych napojów.

W ramach tej fazy musimy jeden dzień w tygodniu przeznaczyć na odżywianie jak w fazie uderzeniowej. Jest to bardzo ważne, aby do tego się stosować. Niestosowanie się do tej zasady może doprowadzić do zaprzepaszczenia poprzednich etapów.

 

Ważne informacje odnośnie diety Dukana.

Wielu lekarzy odradza stosowanie tej diety z uwagi na jej charakter i ich zdaniem zły ich wpływ na organizm człowieka.

 

 

Zawsze możesz porozmawiać na temat tej diety na naszym forum w tematach dotyczących diety Dukana oraz diet stworzonych na jej podstawie– http://www.forum.mojadieta.pl/forum-dieta-dukana

One comment

  • Milutka

    Dieta Dukana to chyba nie najlepsze rozwiązanie aby zrzucić zbędne kilogramy, przynajmniej mam takei zdanie w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *