Dieta cukrzycowa – zasady, jadłospis,

dieta cukrzycowa

Cukrzyca choroba metaboliczna charakteryzująca się hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem cukru we krwi. Dieta cukrzycowa jest to dieta wspomagająca leczenie objawów cukrzycy oraz gdy będziemy stosować się do jej zasad, jak wynika z różnego rodzaju opracowań, istnieje możliwość ograniczenia możliwości wystąpienia u nas tej choroby.

Gdy zaczynamy stosować dietę cukrzycową, istotne jest zwracanie uwagi na proporcje składników odżywczych, dzięki czemu możemy utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi. Ponadto należy zwracać uwagę na IG (indeks glikemiczny) oraz czas spożywania posiłków. Powinniśmy spożywać tylko węglowodany z niskim indeksem glikemicznym oraz unikać produktów wysoko przetworzonych.

Cukrzyca podstawowe informacje

Zanim rozpocznie się stosowanie diety cukrzycowej ważne jest zapoznanie się z tym, co to jest za choroba ta cukrzyca. Bez tego nie można podejść właściwie do stosowania diety ułatwiającej nam funkcjonowanie w przypadku wystąpienia u nas tej choroby.
Hiperglikemia, czyli podwyższony poziomem cukru we krwi wynika z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki trzustki. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Z uwagi na przyczynę i przebieg choroby, można dzisiaj wyróżnić cukrzycę typu 1, cukrzyce typu 2, cukrzycę ciążową.

Dieta cukrzycowa niezbędna dla prawidłowego leczenia.

Dla osób chorych na cukrzycę właściwa dieta cukrzycowa jest niezbędna w sytuacji prowadzenia właściwego leczenia. Odpowiednio skomponowana dieta przyczyni się do utrzymania odpowiedniego poziomu cukru we krwi, pozwoli obniżyć ciśnienie tętnicze oraz dzięki temu będziemy mogli utrzymać właściwą sylwetkę i masę ciała, co jest kluczowym czynnikiem w zwalczaniu objawów cukrzycy.

W każdym posiłku musimy zawrzeć węglowodany, białko, tłuszcze oraz witaminy i składniki mineralne.

Zalecane proporcje to 10-15% białka, 30% tłuszczu oraz 50-60% węglowodanów,

 

dieta cukrzycowa lekarz

Dieta antycukrzycowa ważne informacje

Stosując tą dietę musimy pamiętać, aby w miarę możliwości, gdy już chorujemy na cukrzyce uzgadniać wszystko z lekarzem lub dietetykiem, który ustali indywidualne zapotrzebowanie na poszczególne produkty, zależnie od średniego poziomu naszego cukru. Wynika to z faktu, iż jest to niezbędne przy stosowaniu konkretnych leków.

Ponadto pierwszy posiłek należy spożyć do 2 godzin po przebudzeniu, a ostatni posiłek najpóźniej 2 godziny przed snem. Pozostałe posiłki w ciągu dnia powinny być spożyte w odstępach co 3 do 4 godzin.

 

cukrzyca

Dieta cukrzycowa jadłospis, produkty zabronione i dozwolone

 

W ramach diety możemy spożywać bez obaw:
oleje: sojowy, rzepakowy, słonecznikowy, oliwa i masła roślinne,
domowy majonez,
masło,
mleko 2 % ,
biały ser chudy,
wszystkie rodzaje pieczywa,
odtłuszczone: mięso, drób oraz ryby,
warzywa oprócz buraków oraz kukurydzy (ich spożywanie powinno zostać ograniczone do 2 razy w tygodniu)
owoce ok 300 g na dobę,
margaryna,
woda mineralna, herbata, kawa,
chude wędliny.

Musimy unikać następujących produktów:
śmietana,
pasztety,
żółtka jaj,
tłuste mięso,
tłuste ryby,
tłusty drób,
wątroba, mózg, nerki,
słonina, smalec, łój barani, wołowy,
miód
przetwory z dużą ilością cukru
tłuste wędliny wieprzowe
pełne mleko
biały ser tłusty
ser topiony i żółty
napoje, które zawierają cukier, fruktozę lub glukozę,
alkohol

2 komentarze

  • Paweł

    Niestety cukrzyca jest problemem, ale jak czytam właściwe podejście i odpowiednia dieta cukrzycowa, może wiele nam pomóc w zwalczaniu tej choroby. To lepsze niż nic nie robienie, a później sięganie po leki, lekarstwa czy inne specyfiki.

    Fakt czasami już nie można inaczej i trzeba brać leki, ale przy początkowej fazie choroby lub wystąpienia objawów cukrzycy właściwe podjecie jest jak najlepsze.

  • bettitta

    Z uwagi iż jestem w ciąży szukam takiego rozwiązania jak dieta cukrzycowa w ciąży jadłospis, czyli idealne rozwiązanie dla kobiet borykających się z cukrzycą, a jednocześnie które są w ciąży. Interesuje mnie najlepiej takie rozwiązanie gdzie mam podane jak na tacy co i jak. Nie mam czasu szukać i przerabiać co mogę jeść ile w jakich ilościach.

    Taki uniwersalny jadłospis w ciąży do wykorzystania. Zdaje sobie sprawę, iż dieta cukrzycowa w ciąży jadłospis nie będzie pasował do każdej osoby, ale takie uniwersalne zestawienie z pewnością istnieje i jest możliwe do zastosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *