Dieta baletnicy – zasady, efekty, wady

Dieta baletnicy - zasady, efekty, wady

Dieta baletnicy kojarzy nam się z pięknymi kobietami tańczącymi w balecie o szczupłej sylwetce, ideałem do którego nie jedna z nas dąży. Chcemy pięknie wyglądać, wspaniale się poruszać. Niestety z baletem dieta ma wspólną tylko nazwę. Zgodnie z założeniami diety możemy dzięki niej osiągnąć szybki efekt, gdzie w ramach 10 dni możemy schudnąć nawet 10kg.

Dieta baletnicy to 10-dniowa, bardzo restrykcyjna dieta odchudzająca, której głównym założeniem jest jak najszybsza utrata kilogramów. Ma to jednak szereg wad, gdyż niskokaloryczny i niezbilansowany jadłospis prowadzić może do niedoborów składników odżywczych i ogromnego osłabienia organizmu.

Dieta baletnicy – zasady stosowania

Dieta baletnicy występuje w dwóch wariantach, gdzie każdy z nich trwa 10 dni. Dodatkowo od 3 dnia stosowania diety zaleca się rozpoczęcie aktywności fizycznej.

Wariant I diety baletnicy:

1–2 dzień: woda w ilości 1 l ewentualnie kawa bez cukru z ewentualnym dodatkiem mleka odtłuszczonego (maksymalnie cztery filiżanki o pojemności 250 ml).
3–4 dzień: 2x ser biały: odtłuszczony, wiejski, homogenizowany, 1 jogurt naturalny, kawa ewentualnie woda w ilości nieprzekraczającej 2,5 l na dzień).
5–6 dzień: gotowane ziemniaki w mundurkach, maksymalnie 11 na dzień (ok. 3 na raz). Kawa, herbata i woda nie powinny przekraczać 3 l na dzień.
7–8 dzień: do 0,5 kg chudego, białego mięsa drobiowego. Do tego kawa, herbata i woda do 2,5 l dziennie.
9–10 dzień: zielone warzywa w postaci ogórka, sałaty, brokuł i pomidory bez ograniczeń.

Wariant II diety baletnicy.
W ciągu dnia spożywamy tylko jeden z wymienionych produktów: migdały, jajka, mleko, szparagi, sałata, seler, chude mięso, jabłko, woda, grejpfrut.

 

Dieta baletnicy - zasady, efekty, wady

Dieta baletnicy – efekty stosowania.

Celem diety baletnicy jest utrata 10–12 kg w 10 dni. Jednak musimy pamiętać, iż bezpieczna utrata masy ciała dla naszego organizmu powinna wynosić ok. 1 kg na tydzień, a szybsze odchudzanie może prowadzić do wielu problemów.

Dieta baletnicy – zagrożenia i wady.

Jak widać powyżej dietę należy bardziej traktować jako 10 dniową głodówkę. Pierwsze dwa dni opierają się tylko na płynach, nie przyjmujemy żadnych pokarmów, co może prowadzić do wystąpienia niedoborów i ogólnego osłabienia organizmu. Dodatkowo osoba tworząca te dietę dopuściła do stosowania kawę zamiast wody, która powoduje wypłukiwanie z organizmu minerałów, których z uwagi na tego typu jadłospis nie dostarczamy organizmowi.

Osoby stosujące tę dietę mogą odczuwać już od pierwszego dnia osłabienia, bóle i zawroty głowy, senność, zmęczenie. W skrajnych przypadkach może dochodzić do zasłabnięć. Dołączenie w międzyczasie aktywności fizycznej jeszcze bardziej pogłębi stan osłabienia naszego organizmu.

Dodatkowo podział produktów, jakie możemy spożywać w ramach diety baletnicy, nie ma nic wspólnego ze zbilansowaną dietę, a ich zastosowanie w ten sposób może przynieść więcej szkody niż korzyści.

Dieta baletnicy, a efekt jo-jo

Wiele osób wybierając dietę, patrzy nie tylko na jej efekty, ale również na to, jak długo można utrzymać wagę po jej zakończeniu. Niestety na tak skonstruowany jadłospis, po zakończeniu stosowania diety baletnicy nasz organizm wymagał będzie uzupełnienie składników, których pozbyliśmy się w jej trwania, a które są niezbędne do naszego prawidłowego funkcjonowania. Może dojść wtedy do niekontrolowanego spożycia większej ilości jedzenia, niż byłoby to w normalnym naszym przypadku.

Dodatkowo po zwolnieniu naszego metabolizmu w wyniku stosowania diety i powróceniu do normalnych nawyków żywieniowych, przyspieszymy tylko przybieranie na wadze.

Dieta baletnicy – Podsumowanie.

W wyniku tej diety w przeważającym zakresie pozbędziemy się wody z organizmu oraz osłabiony zostanie cały nasz organizm. W wielu sytuacjach może dojść do sytuacji, gdzie będziemy osłabieni, dojdzie do braku koncentracji, utraty masy mięśniowej i wielu chorób wynikających z niedostarczenia nam w tym okresie odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych.

One comment

  • Zewka

    Dieta baletnicy – kolejna dieta gdzie na szumnej nazwie wmawia się jakiś wielki cel zmierzający do zrzucenia zbędnych kilogramów i schudnięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *