Dieta Atkinsa – podstawowe informacje

Dieta Atkinsa zdobywa zdobywa na całym świecie wielu zwolenników, a opiera się ona na zasadzie, iż przyczyna nadwagi są przede wszystkim węglowodany. Wyeliminowanie ich z diety może doprowadzić do zrzucenia zbędnych kilogramów. Dzięki temu nasze odchudzanie ma być skuteczne i prowadzić do trwałej utraty wagi.

 

 

Dieta Atkinsa jakie ma założenia? Na czym Polega?

 

Dieta Atkinsa narodziła się w latach 70 XX wieku i charakteryzuje się pewną zasadą – „jedz tłuszcz, a zgubisz tłuszcz”. Może to być trochę kontrowersyjne z uwagi na to, co słyszmy wszędzie dookoła, iż to właśnie tłuste potrawy są powodem większości naszych problemów z nadwagą.

Warunek jest w tym jeden, musimy do minimum ograniczyć węglowodany, gdyż przy ich wyeliminowaniu zmienia się przemiana materii. Zmniejsza się uczucie głody. Tak więc przy tej diecie jeść możesz tyle, ile chcesz, ale pod warunkiem, iż będą to produkty dozwolone przez dietę.

Dieta Atkinsa pozwala nam zrzucić od 3 do 5 kg w miesiącu, co jest bardzo dobrym wynikiem.

 

dieta atkinsa zdjecie

Dieta Atkinsa – etapy stosowania diety.

 

Dieta ta składa się z kilku etapów, w ramach których powinniśmy przestrzegać pewnych zasad.

W pierwszym okresie takim okresie przygotowawczym należy zmniejszyć ilość spożywanych węglowodanów. Przyjmuje się, że nie należy przekraczać 20g na dobę. Pod żadnym pozorem nie wolno jest pieczywa, produktów zbożowych, owoców, warzyw zawierających skrobię oraz mleka i jogurtów. Dozwolonymi warzywami są sałata, rzepa, szpinak, pietruszka, fasola szparagowa, pora, kapusta, seler, cebula, dynia, pomidory, botwinka, groszek cukrowy, cukinia, szparagi, ogórki.

 

dieta atkinsa sałata

W ramach kolejnego etapu już właściwego odchudzania jadłospis staje się już bardziej urozmaicony. Można jeść owoce takie jak maliny, jagody, truskawki czuli posiadające niski indeks glikemiczny oraz posiadające niewiele węglowodanów. Można również jeść więcej warzyw.

 

Dwa pierwsze etapy diety Atkinsa powinny trwać około dwóch tygodni każdy.

Ostatnim etapem jest tak jakby dieta już na całe życie. Czyli aby zachować naszą wagę, jednocześnie chudnąc do właściwego poziomu musi się stosować do kilku zasad. Nadal podstawą naszego jadłospisu powinny być tłuszcze i białka, można zwiększyć ilość cukrów, jednak nie można ich łączyć z tłuszczami zwierzęcymi oraz jajkami.

 

Dieta Atkinsa jadłospis.

 

Jadłospis przy tej diecie to spożywanie 3 posiłków dziennie oraz maksymalnie 2 przekąsek. Ponadto należy wypijać 2l wody.

Spożywane produkty mięsne nie powinny być smażone, a pieczone. Warzywa najlepiej gotować i najlepszym rozwiązaniem jest gotowanie ich na parze. Wynika to z faktu, iż tak przygotowane warzywa zachowają więcej składników odżywczych.

Oczywiście powinniśmy odstawić napoje z kofeiną oraz papierosy.

atkinsa dieta zakaz palenia

Oczywiście dieta Atkinsa ma również wady.

 

Podstawowa rzecz którą należy brać pod uwagę przy rozpoczęciu stosowania diety Atkinsa jest to, iż  jest ona tylko dla osób zdrowych. Bezwzględnie nie mogą jej stosować osoby chorujące na: nadciśnienie, cukrzycę, miażdżycę lub mają wysoki poziom cholesterolu.

Ważną rzeczą  związaną z tym iż dieta Atkinsa jest uboga w witaminy niezbędna jest suplementacja w tym zakresie, aby uzupełnić braki w tym zakresie. Ponadto długotrwałe stosowanie ogranicza ilość magnezu i sodu w organizmie, może doprowadzić do zakwaszenia organizmu, powstawanie próchnicy czy nawet miażdżycy. W skrajnych przypadkach może dojść do udaru mózgu.

W początkowym etapie stosowania diety można zaobserwować zaparcia, zmęczenie czy bóle głowy. Gdyby objawy nie ustępowały w dłuższym okresie, należy przerwać dietę i dobrze jest wtedy skonsultować się z lekarzem.

Jak twierdzi twórca tej diety oraz osoby ja promujące ostatni etap to tak jakby etap na całe życie, jednak wielu lekarzy uważa, iż nie powinien on trwać dłużej niż jeden rok.

 

Zawsze możesz porozmawiać na temat tej diety na naszym forum w tematach dotyczących diety Atkinsa – http://www.forum.mojadieta.pl/forum-dieta-atkinsa

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *